Nyheter

Hem / Nyheter / Branschnyheter / Jämförelse av koaxialkabel: RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11 och anslutningsmatchning

Jämförelse av koaxialkabel: RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11 och anslutningsmatchning



Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. är professionella inom design, utveckling, produktion, försäljning och service av RF (Radio Frequency) koaxialkontakter.

Att välja en koaxialkabel utan att jämföra impedans, dämpning och anslutningskompatibilitet slutar vanligtvis med dålig signalkvalitet. Den praktiska regeln är kort: 50 Ω kablar som RG58 är för radioutrustning, testinstrument och kompakta RF-moduler, medan 75 Ω kablar som RG59, RG6 och RG11 är för video, TV, satellit och bredband . Inom varje impedansfamilj kommer beslutet till körlängd, driftsfrekvens och hur lätt kabeln måste böjas och avslutas. Den här koaxialkabeljämförelsen täcker de fyra vanligaste RG-kablarna, förklarar siffrorna som spelar roll och mappar varje kabel till kontaktserien som faktiskt passar den.

Vad en koaxialkabeljämförelse måste täcka

Sex parametrar avgör om en kabel kommer att fungera i din applikation: karakteristisk impedans, dämpning per längdenhet, frekvenstak, ytterdiameter, flexibilitet och skärmningskvalitet. Av dessa orsakar impedans och dämpning de flesta felköp.

  • Karakteristisk impedans — 50 Ω är standarden för RF-system, testutrustning och antenner. 75 Ω är standarden för video, TV och bredband. Felmatchningar skapar reflektioner och extra förlust.
  • Dämpning — Mätt i dB per 100 fot eller per meter, stiger dämpningen när frekvensen ökar. En kabel som fungerar på 10 MHz kan vara oanvändbar vid 2,4 GHz över samma avstånd.
  • Frekvenstak — Den högsta användbara frekvensen före förlust eller dimensionsinstabilitet gör kabeln opraktisk.
  • Ytterdiameter och flexibilitet — Tjocka kablar som RG11 har låg förlust men en stor böjradie; tunna kablar som RG58 leder lätt men tappar mer signal.
  • Avskärmning — Flätor och folielager avvisar störningar; dubbelskärmade konstruktioner passar bullriga industrimiljöer.
  • Kabel-till-kontakt passar — Anslutningsserien måste matcha kabelns impedans och acceptera dess yttre ledare och dielektriska diametrar.

RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11: sida vid sida

När väl impedansen delar upp gruppen i 50 Ω och 75 Ω familjer är de återstående skillnaderna huvudsakligen dämpning, diameter och styvhet. Tabellen nedan förkortar jämförelsen.

Tabell 1 — Typiska parametrar för vanliga RG-koaxialkablar. Dämpningsvärdena är per 100 fot vid 100 MHz och varierar med tillverkare och konstruktion.
Parameter RG58 RG59 RG6 RG11
Karakteristisk impedans 50 Ω 75 Ω 75 Ω 75 Ω
Ytterdiameter 4,95 mm 6,15 mm 6,9-7,0 mm 10,3 mm
Dielektrisk Solid PE Solid PE Skum PE Skum PE
Typisk dämpning vid 100 MHz ~4,5 dB/100 fot ~3,5 dB/100 fot ~2,0 dB/100 fot ~1,5 dB/100 fot
Vanliga applikationer Testkablar, korta RF-anslutningar Analog video, CCTV Satellit, TV, bredband Långa utomhusdroppar

RG58: Bäst för korta 50 Ω sammankopplingar

RG58 är det rätta valet för korta 50 Ω sammankopplingar när flexibilitet och enkel avslutning betyder mer än ultralåg förlust. Dess smala 4,95 mm diameter och lödda eller krympta mittledare gör den till standardkabeln för testkablar, radiopatchsladdar och GPS-pigtails. Typiska förluster är cirka 4,5 dB per 100 fot vid 100 MHz, så håll körningar under ungefär 10 m (33 fot) för UHF och ännu kortare vid 1 GHz.

RG59: Acceptabel för kort 75 Ω analog video

RG59 fungerar acceptabelt för korta 75 Ω analog videokörningar, men blir för förlustfull över ungefär 50 MHz eller över 30-50 m (100-165 fot). Den är något tjockare än RG58 och lättare att avsluta med BNC-kontakter än RG6. Men dämpning på cirka 3,5 dB per 100 fot vid 100 MHz gör det till ett dåligt val för högupplöst video eller långa kamerafall.

RG6: Standard 75 Ω bredbandskabel

RG6 är standardkabeln på 75 Ω för satellit, kabel-TV och bredband i bostäder eftersom den kombinerar lägre dämpning med starkare skärmning. Dielektrisk skumpolyeten minskar förlusten till ungefär 2,0 dB per 100 fot vid 100 MHz, mer än 40 procent lägre än RG59. Quad-skärmade versioner avvisar störningar i överbelastade miljöer, och F-typ kontakter är standardtermineringen.

RG11: Låg förlust för långa utomhusdroppar

RG11 är alternativet med låg förlust på 75 Ω för långa utomhusdroppar där RG6-dämpning skulle tvinga fram en förstärkare. Dess tjockare dielektriska skum och större ledare skär förlust till cirka 1,5 dB per 100 fot vid 100 MHz, vilket utökar användbara körningar till flera hundra fot. Avvägningen är en styv 10,3 mm kabel med stor böjradie och krävande avslutning, så reservera RG11 för stamledningar och flerbostadsfördelning.

Frekvens och avstånd: Hur långt kan varje kabel verkligen dra?

Dämpning, inte signaleringshastighet, är det som begränsar verkliga koaxialkörningar. Följande vägledning fungerar för de flesta installationer, förutsatt att kontakterna är korrekt installerade och att systemet är impedansmatchat.

  • Under 30 MHz (HF-radio): RG58 kan täcka 30 m (100 fot) med acceptabel förlust; utöver det, flytta till en matare med lägre förlust på 50 Ω som RG213- eller RG8-klasskabel.
  • 50 till 500 MHz (VHF/UHF, TV): på 75 Ω-sidan, använd RG6; RG59 är endast för korta analoga droppar. På 50 Ω-sidan, håll RG58 under 10 m och byt till en dielektrisk skumkabel för längre körningar.
  • Över 1 GHz: RG58 och RG59 blir opraktiska bortom några meter. Använd lågförlust skumdielektriska, halvstyva eller flexibla mikrovågskablar och koppla ihop dem med SMA- eller N-kontakter.

Vilken kontakt som går med vilken kabel

Välj kontakten efter kabeln, inte innan. Kontakten måste matcha kabelns impedans och acceptera dess yttre diameter; att tvinga fram fel passning är en vanlig orsak till intermittent VSWR och signalfall.

Tabell 2 — Matchning av koaxialkabelfamiljer till anslutningsgränssnitt och typiska applikationer.
Kabel Impedans Typisk kontaktserie Vanliga applikationer
RG58 50 Ω BNC, SMA, TNC, N Testkablar, radioanslutningar, GPS
RG59 75 Ω BNC, F-typ CCTV, sammansatt video
RG6 75 Ω F-typ, BNC Satellit, kabel-TV, bredband
RG11 75 Ω F-typ Lång bredbandsdistribution
RG213 / RG8-klass 50 Ω N, UHF Basstationer, matare med hög effekt

BNC och TNC för tunna kablar

BNC är standardkontakten för RG58 och RG59 i test- och videoapplikationer, medan TNC lägger till en gängad koppling som motstår vibrationer. BNC:s bajonettlås är snabbt och tillförlitligt för patchsladdar och instrumentfrontpaneler. För RG58 patchkablar och RG59 videodroppar, ett komplett sortiment av BNC-kontakter för flexibel koaxialkabel täcker raka, rätvinkliga och skott stilar.

Custom BNC Connectors for Flexible Cable Manufacturer, Supplier Anpassade BNC-kontakter för tillverkare av flexibel kabel, leverantör Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. är Kina BNC-kontaktdon för tillverkare av flexibel kabel och BNC-kontaktdon för flexibel kabelsu... Visa produkt →

N-typ för utomhus- och högre effektkörningar

N-type är 50 Ω utomhusarbetshästen, tätad mot fukt och konsekvent upp till 11 GHz, vilket gör den till det säkraste valet för exponerade radiomatare. N-kontakter klarar högre effekt än BNC och SMA, och deras väderbeständiga konstruktion passar antenner och basstationer. När coax körs lämna byggnaden, välj N-typ kontakter för flexibel koaxialkabel med krimp eller klämfäste.

Custom N Connectors for Flexible Cable Manufacturer, Supplier Anpassade N-kontakter för tillverkare av flexibel kabel, leverantör Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. är Kinas N-kontakter för flexibla kabeltillverkare och N-kontakter för flexibla kablar... Visa produkt →

SMA för kompakta moduler

SMA är den kompakta 50 Ω-kontakten för flexibla och halvstyva kablar med liten diameter där kortutrymmet är begränsat och frekvensen är hög. SMA-kontakter är klassade väl inom mikrovågsområdet och visas på radiomoduler, dämpare och testadaptrar. För små flexibla kablar, SMA-kontakter för flexibel koaxialkabel bevara 50 Ω-gränssnittet utan huvuddelen av N eller BNC.

Custom SMA Connectors for Flexible Cable Manufacturer, Supplier Anpassade SMA-kontakter för tillverkare av flexibel kabel, leverantör Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. är Kina SMA-kontaktdon för tillverkare av flexibel kabel och SMA-kontaktdon för flexibel kabelsu... Visa produkt →

F-Type för RG6 och RG11

F-type är den billiga 75 Ω skruvkontakten för RG6 och RG11, men kvaliteten beror mycket på krympverktyget och kontaktens finish. Använd beslag i kompressionsstil med RG6 och RG11 och undvik billiga pressgjutna karosser som korroderar utomhus.

Applikationsbaserad Coax-rekommendation

De flesta koaxialvalen delas in i fyra applikationsklasser: radio, video, bredband och test. Definiera klassen först och använd sedan kabel- och kontaktmappningen ovan.

  • HF/VHF/UHF-radio (50 Ω): RG58 för korta patch- och jumperkörningar; RG213 eller RG8-klass för längre matningar; N- eller UHF-kontakter; mark och skydda alla löpturer utomhus.
  • CCTV och analog video (75 Ω): RG59 upp till ungefär 30-50 m; RG6 för längre körningar; BNC-kontakter.
  • Satellit, kabel-TV och bredband (75 Ω): RG6 som standardfall; RG11 för långa utomhusspann; F-typ kontakter.
  • Test och mätning (50 Ω): RG58 med SMA eller BNC; verifiera VSWR och håll alla adaptrar matchade.
  • Basstationer och högeffektssändare (50 Ω): matare med låg förlust med N eller 7/16 DIN-kontakter; RG213-klass kabel eller bättre.

För alla kablar som korsar ett tak eller en mast, lägg till överspänningsskydd vid byggnadens ingångspunkt - se vår koaxial blixtskyddsguide för klassade produktfamiljer och installationspraxis. När du behöver begränsa en gränssnittsfamilj från de många tillgängliga serierna, vår Val av RF-koaxialkontaktguide går igenom varje typ och dess avsedda användning.

Upphandlingsöverväganden

Kontakt- och kabeldefekter uppträder sällan i ett ohmmetertest; de visas som intermittent VSWR, korrosion eller brusig video efter installationen. Fyra checkar fångar de flesta problem innan köp.

  • Kabeldiameter kontra kontaktingång: verifiera ytterdiameter och dielektrisk diameter mot anslutningsritningen; en skillnad på 0,2 mm kan förstöra en krympning.
  • Plätering: guldpläterade kontakter passar kritiska och lågintermodulationsvägar; nickel är acceptabelt för allmän inomhusbruk.
  • Impedanskonsistens: bekräfta 50 Ω eller 75 Ω-märkning på både kabel och kontakt; att blanda familjer är det vanligaste fältfelet.
  • Batchdata: be om dämpnings- och VSWR-testvärden istället för att endast förlita dig på katalogsiffror.
  • Försörjning med en källa: att köpa kabel, kontakter, adaptrar och överspänningsskydd från en RF-leverantör håller toleranserna i linje; den detaljerad översikt över vår kapacitet för en enda RF-försörjning förklarar hur det arbetsflödet är organiserat.

Vanliga frågor

Det är de frågor som köpare ställer sig oftast när de jämför koaxialkablar.

Är RG6 bättre än RG59?

Ja för satellit, bredband och alla körningar över några meter: RG6 har ungefär 40 procent lägre dämpning och starkare skärmning. RG59 är endast att föredra för korta analoga videokörningar inomhus där dess flexibilitet och billigare avslutning spelar roll.

Kan jag använda RG58 för CCTV?

Nej. CCTV-kameror och -inspelare förväntar sig en signalväg på 75 Ω, medan RG58 är 50 Ω. Använd RG59 för korta kamerakörningar eller RG6 för längre, avslutade med BNC-kontakter.

Vad händer om jag blandar 50 Ω och 75 Ω komponenter?

Impedansmissanpassningen orsakar reflektioner som minskar signalnivån och ökar returförlusten. Systemet kan fortfarande fungera på låga frekvenser eller korta avstånd, men det blir opålitligt vid UHF och uppåt.

Vilken kontakt ska jag använda för RG58?

BNC för allmänt test- och patchanvändning, SMA för kompakta moduler, TNC när vibrationer är ett problem och N för körningar utomhus eller med högre effekt.

Börja med impedans, sedan körlängd och frekvens, sedan kontaktfamiljen. Den sekvensen förvandlar vilken koaxialkabeljämförelse som helst till ett kort specifikationsblad – och den säkerställer att kabeln du väljer faktiskt kan avslutas med kontakter som är tillgängliga, verifierade och prissatta för din volym.


Relaterade produkter
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
VIEW MORE
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
VIEW MORE
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
VIEW MORE
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
VIEW MORE
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
VIEW MORE
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
VIEW MORE
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
VIEW MORE
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
VIEW MORE
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
VIEW MORE
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
VIEW MORE
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
VIEW MORE
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
VIEW MORE
Nyheter och uppdateringar
RF-komponentindustri — Drivs av teknisk iteration
Branschnyheter
2026-05-19
RF-komponentindustri — Drivs av teknisk iteration
Som hörnstenen i trådlös kommunikation är RF-komponenter nyckeldelar för signalsändning, förstärkning, filtrering och överföring. De används i stor utsträckning inom 5G-kommunikation, bilelektronik, flyg, Internet of Things och andra områden, och deras tekniska prestanda bestämmer direkt prestandataket för trådlösa enheter. För närvarande befinner sig den globala RF-komponentindustrin mitt i dubbla trender av teknisk omvandling och industriell omstrukturering. Genom att utnyttja marknadsutdelningar och tekniska genombrott påskyndar kinesiska företag övergången från anhängare till pionjärer, med den inhemska substitutionsprocessen som går snabbt framåt. När det gäller marknadsskala fortsätter den globala efterfrågan på RF-komponenter att öka stadigt. ...
75 Ohm vs 50 Ohm BNC-kontakt: Skillnader, kompatibilitet och hur man väljer
Branschnyheter
2026-09-22
75 Ohm vs 50 Ohm BNC-kontakt: Skillnader, kompatibilitet och hur man väljer
En 50 ohm BNC-kontakt är byggd för 50 ohm-system och en 75 ohm BNC-kontakt är byggd för 75 ohm-system. De två passar alltid varandra mekaniskt - samma bajonettskal, samma kopplingsklackar, samma stiftarrangemang - men de är inte elektriskt likvärdiga: den karakteristiska impedansen som varje kontakt upprätthåller är olika och de avsedda applikationerna är olika. Välj 50 ohm för RF-, telekom- och testutrustning; välj 75 ohm för video-, sändnings- och övervakningslänkar. 50 Ω BNC RF, radio, telekom, GPS och testinstrument; solid PTFE dielektrikum; exponerad mittstift; matchar RG-58 eller RG-213. 75 Ω BNC Kompositvideo, SDI, CCTV och CATV; dielektrikum med luftavstånd eller simhud; infälld beröringssäker mittstift; matchar RG-59 eller RG-6. Blandar dem Mekaniskt kompatibel, elektriskt inpassad; ca 14 dB returförlust vid korsningen; undvika i exakta RF och digitala videobanor. Vid basbandsvideofrekvenser kan en felaktig BNC-övergång endast producera ett svagt spöke. På en RF-sändare eller en HD-SDI-länk höjer samma korsning VSWR och stänger ögonmönstret. Den här artikeln jämför de två kontakttyperna, visar vad som händer när de möts och förklarar hur man väljer rätt del. Vad impedansnumret betyder Numret på en BNC-kontakt är den karakteristiska impedansen för den transmissionslinje som den upprätthåller. En kontakt med fel impedans fungerar som en liten diskontinuitet: en del av signalen passerar igenom och en del reflekteras tillbaka mot källan. Karakteristisk impedans är förhållandet mellan spänningsvågen och strömvågen som rör sig längs en likformig linje. Den ställs in av förhållandet mellan den yttre ledardiametern och den inre ledardiametern och av dielektrikumet mellan dem. Kabellängden ändrar inte det, och inte heller läget för en strömbrytare. Varför 50 Ω blev RF-standarden Femtio ohm är en kompromiss. Den teoretiskt optimala impedansen för maximal effekthantering är nära 30 ohm, och den optimala för minimal dämpning är nära 77 ohm. Ett 50 ohm-system ger upp lite på båda kurvorna och håller den bästa totala balansen, vilket är anledningen till att det dominerar radio, mobilinfrastruktur, GPS, Wi-Fi backhaul och RF-testutrustning. Varför 75 Ω blev videostandarden Sjuttiofem ohm ligger nära den lägsta dämpningspunkten, så den ger den längsta kabeldragningen innan förstärkning behövs. Den egenskapen gjorde det till det naturliga valet för analog video, broadcast, CCTV och kabel-tv, och konventionen överfördes till digital video och SDI. En 50 ohm BNC-kontakt är klassad till ungefär 4 GHz vid typisk RF-användning, medan 75 ohm BNC-delar nästan alltid används långt under 1 GHz, där BNC-skalstorleken fortfarande beter sig rent. Konstruktionsskillnader mellan 50 Ω och 75 Ω BNC-kontakter Externt ser de två BNC-typerna identiska ut och delar samma skal, bajonett och passande dimensioner. Skillnaderna finns inuti: den dielektriska geometrin och mittkontakten. En koaxialkontakt måste bevara ledarförhållandet och den dielektriska miljön för kabeln som den avslutar. Eftersom BNC-skalet är standardiserat bär mittkontakten och isolatorn impedansen. En 50 Ω BNC-kontakt använder solid PTFE-isolering, och dess mittstift sticker ut utanför den dielektriska ytan så att den kan greppas. En 75 Ω BNC-kontakt använder en modifierad dielektrisk profil - ofta med luftavstånd eller väv - och dess mittstift är försänkt under den dielektriska nosen, vilket gör delen beröringssäker. Detta försänkta stift är en avsiktlig design av 75 Ω BNC-standarden, inte en tillverkningsolycka. Tabell 1. De två BNC-impedansversionerna skiljer sig åt i dielektrikum, mittkontakt, avsedd kabel och tillämpning. Karakteristiskt 50 Ω BNC 75 Ω BNC Impedans 50 ohm 75 ohm Referensstandard MIL-STD-348, IEC 60169-8 IEC 60169-12, EN 122190 Dielektrisk Fast PTFE Dielektrikum med luftavstånd eller simhud Centerkontakt Utskjutande, berörbar Infälld, beröringssäker Typisk kabel RG-58, RG-213 RG-59, RG-6 Typisk tillämpning RF, telekom, test, GPS Video, SDI, CCTV, CATV När du monterar en kabel, matcha kontaktens impedans med kabelimpedansen innan du matchar kontakten med kabelns diameter. En 50 Ω BNC designad för flexibel kabel, krympt på RG-58, är standard RF-bygeln; en 75 Ω BNC krympt på RG-59 är videomotsvarigheten. BNC-kontakter för flexibla koaxialkablar med matchad impedans Denna kontaktfamilj avslutar RG-58, RG-59 och liknande flexibla kablar med kontrollerad mittstiftsgeometri, vilket hjälper till att bibehålla den avsedda 50 eller 75 ohm impedansen genom kopplingen och minimera reflektioner i den monterade kabeln. Visa produkt → Kan du blanda 50 Ω och 75 Ω BNC-kontakter? Du kan — bajonetten låser ordentligt — men resultatet är ett litet impedanssteg som reflekterar en del av signalen. Om en 75 Ω videobana innehåller en 50 Ω kontakt, är reflektionskoefficienten vid kopplingen (50 − 75) ÷ (50 75) = −0,20: cirka 20 procent av spänningsvågen ser en diskontinuitet. VSWR är 1,50:1, returförlusten är nära 14 dB, och cirka 4 procent av kraften studsar tillbaka. Tabell 2. Missmatchningsstraffet för att infoga en 50 Ω BNC i en 75 Ω linje; samma siffror gäller i motsatt riktning. Metrisk Värde för en 50 Ω-kontakt på en 75 Ω-bana Reflektionskoefficient 0.20 VSWR 1,50:1 Returförlust Cirka 14 dB Reflekterad kraft 4 procent Huruvida dessa siffror spelar någon roll beror på frekvens och bithastighet. Vid basbandsvideo upp till några megahertz är våglängden tiotals meter, så en centimeterstor anslutningsfelmatchning kan vara osynlig eller dyka upp som ett svagt eko. På en HD-SDI-länk vid 1,485 Gbit/s och mer kostar samma korsning datamarginal och kan orsaka bildbortfall eller förlust av lås. I en RF-testinstallation skadar valfri impedansadapter, hylsa eller kontakt kalibreringen; i en sändarkedja ändrar den reflekterade effekten vad slutsteget ser och kan lösa ut skyddskretsar. Instrument- och testkort bör hålla impedansreferensen intakt från kortet till kabeln. En PCB-monterad 50 Ω BNC med en kort, välformad jordövergång bevarar den referensen vid den punkt där signalen kommer in i eller lämnar kortet. PCB-monterade BNC-kontakter för signalintegritet på kortnivå Direktkortsmonterade BNC:er bevarar impedansreferensen vid PCB-övergången, vilket gör dem lämpliga för testkort och instrumentering där en kort, kontrollerad lansering in i kretsen behövs. Visa produkt → Hur man identifierar en 50 Ω eller 75 Ω BNC-kontakt Den snabbaste kontrollen är visuell: titta på kontaktytan på en plugg. En utskjutande mittstift omgiven av solid PTFE betyder 50 Ω. En försänkt mittstift gömd under en dielektrisk nos betyder 75 Ω. Pluggsida: stift exponerad = 50 Ω; stift infälld och beröringssäker = 75 Ω. Kropps- och stövelmarkeringar: många delar är stämplade "50 Ω", "75 Ω", eller med en specifik serie; en vanlig "BNC"-märkning bevisar inte impedansen. Kabelmantel: RG-58 och RG-213 är 50 Ω; RG-59 och RG-6 är 75 Ω — men kontrollera markeringen på kabeln, eftersom kontakter kan monteras på fel kabel. Mätning: en tidsdomänreflektometer eller en nätverksanalysator ger ett definitivt värde när applikationen inte kan tolerera tvivel. Adaptrar: en adapter av BNC-typ kopplar två kontakter mekaniskt; den konverterar inte impedansen. Att använda en flyttar bara korsningen. Behandla delar stämplade "50/75 Ω" med misstänksamhet. Vissa verktygskontakter har båda klassificeringarna eftersom de är avsedda för lågfrekvent kontroll eller videolänkar med lösa krav. I ett sändnings- eller precisions-RF-system är den typen av del inte en ersättning för en äkta 50 Ω eller äkta 75 Ω komponent. Hur man väljer rätt BNC-kontaktimpedans Bestäm först systemimpedansen och välj sedan kabeln, anslutningsavslutningen och monteringssättet som passar. Impedansen måste vara konsekvent från utrustningsporten till den bortre änden av kabeln. Identifiera systemimpedansen från utrustningens datablad eller portetikett. RF-instrument, radioapparater, GPS-mottagare och de flesta antenner är 50 Ω. Kameror, videoroutrar, bildskärmar och SDI-utrustning är 75 Ω. Välj kabel med samma impedans. Använd RG-58 eller RG-213 för 50 Ω; RG-59 eller RG-6 för 75 Ω. Matcha avslutningen med kabeln. Crimpkopplingar passar volymproduktion, kläm- och lödtyper passar fältreparation; Tvinga aldrig en kontaktkropp avsedd för en kabeldiameter på en annan. Välj monteringsstil. Anslutningar med flexibla kablar gör att byglar, skottkontakter avslutar paneler och chassi, PCB-kontakter landar på kretskort och flänsanslutningar bultar till en plan yta. Kontrollera VSWR- eller returförlustspecifikationen om frekvensen är hög eller om körningen är lång. För 50 Ω RF-arbete är en 1,30:1 VSWR vid arbetsfrekvensen ett rimligt mål; för video ska kontakten ange 75 Ω med en explicit frekvensgräns. Om du väljer mellan BNC och andra familjer, Val av RF-koaxialkontaktguide förklarar hur BNC kan jämföras med TNC, N, SMA och relaterade serier, och vilka elektriska parametrar som betyder mest. Om en kabel går in i ett chassi, använd en skottmonterad kontakt så att skärmen fäster direkt på panelen och kabeln avlastas mekaniskt. Det håller impedansövergången kort och förhindrar påfrestningar på löd- eller krimppunkten. Bulkhead-mount BNC-kontakter för chassi och panelgenomföring Enkelhålspanelmonterade BNC:er binder skärmen direkt till chassit, vilket ger mekanisk dragavlastning och en kompakt genomföring som håller impedansvägen kort när kablar dras genom höljets väggar. Visa produkt → Vanliga frågor Är en 50 Ω BNC fysiskt kompatibel med en 75 Ω BNC? Ja. Skaldiametern, bajonettklackarna och mittstiftsdiametern är desamma, så en 50 Ω plugg låser sig ordentligt i ett 75 Ω uttag och vice versa. Kompatibiliteten är endast mekanisk; den elektriska impedansen skiljer sig fortfarande. Kan en blandning av 50 Ω och 75 Ω BNC-kontakter skada utrustningen? Inte direkt. Kopplingen reflekterar några procent av signaleffekten, som vanligtvis absorberas av kabeln och kontakterna. De praktiska riskerna är minskad videomarginal, RF-kalibreringsfel och att sändarens VSWR-skydd löser ut på högeffektlänkar. Hur vet jag om min kabel är 50 Ω eller 75 Ω? Läs jackets märkning om den är läsbar: RG-58 och RG-213 är 50 Ω; RG-59 och RG-6 är 75 Ω. När märkningen saknas, verifiera kontaktens geometri eller mät linjen om applikationen behöver en impedansbudget. Varför är 75 Ω BNC mittstiftet infällt? Den försänkta, beröringssäkra mittkontakten är en del av 75 Ω BNC-designen. Det hindrar användaren från att röra vid en live-pin medan den lappar sändningar eller videoställ, och det minskar risken för en oavsiktlig kortslutning till skalet. Behöver jag 75 Ω BNC-kontakter för SDI-video? Ja. SDI är en 75 Ω standard ände till ände. En 50 Ω-kontakt som sätts in var som helst i banan lägger till en reflektion vid seriell datahastighet; korta testlappar kan passera, men produktionslänkarna bör förbli alla 75 Ω. .article-section table{display:table!important;width:100%;border-collapse:collapse;margin:0 0 18px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;}.article-section .comparison-grid{display:grid;grid-template-columns:repeat(auto-fit,minmax(180px,1fr));gap:14px;margin:16px 0 20px;}.article-section .comparison-card{background:#f5f7fa;border:1px solid #e2e6ec;border-radius:8px;padding:14px 16px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
BNC-kontaktstorlekar förklaras: mått, 50Ω vs 75Ω, och kabeltyper
Branschnyheter
2026-09-28
BNC-kontaktstorlekar förklaras: mått, 50Ω vs 75Ω, och kabeltyper
BNC-kontakter är inte enstaka komponenter. Den praktiska "storleken" på en BNC-kontakt definieras av två separata egenskaper: det passande gränssnittet och mittledaren. Varje standard BNC delar samma bajonettskalsdiameter - ungefär 14,5 mm på pluggen - så vilken BNC-plugg som helst kommer att klicka på vilket BNC-uttag som helst. Det som verkligen skiljer är mittstiftet: en 50 ohm BNC använder ett tjockare stift på cirka 1,3 mm, medan en 75 ohm BNC använder ett tunnare stift på cirka 1,0 mm. Det är därför en 75-ohm BNC-kabel fortfarande passar in i en 50-ohm instrumentport. Det kommer också att försämra mätningen: impedansmissanpassningen skapar reflektioner vid korsningen, höjer VSWR och dämpar signalen. Storlek är därför inte bara en mekanisk dimension – den är en elektrisk. Den här artikeln förklarar gränssnittsdimensioner, impedansvarianter, kompatibla kabelstorlekar och praktiska steg för att välja rätt BNC för ditt projekt. För en bredare introduktion till koaxialgränssnitt, se vår RF koaxial kontaktguide . BNC-kontaktgränssnittsmått: vad "storlek" verkligen betyder Termen "storlek" kan hänvisa till tre olika dimensioner på en BNC-kontakt, och att förväxla dem orsakar de flesta valfel. Matchande gränssnittsdimension — det yttre skalet och kopplingsgeometrin, som är standardiserade och identiska för alla kompatibla BNC-kontakter. Mittstiftsmått — diametern på hanstiftet, som ändras med nominell impedans (50 ohm vs 75 ohm). Kabelingångsdimension — den bakre cylinderns diameter och klämområdet, som måste matcha koaxialkabelns dielektriska och yttre mantel. För själva sammankopplingsgränssnittet är nyckelvärdena pluggskalets ytterdiameter på cirka 0,570 tum (14,5 mm), jackskalets diameter på cirka 0,436 tum (11,1 mm) och 1/4-varvs bajonettlås som håller ihop de två halvorna. Både 50-ohm och 75-ohm versioner delar denna skalgeometri, vilket är exakt varför de två är mekaniskt utbytbara även om de är elektriskt olika. Viktiga skillnader mellan 50 ohm och 75 ohm BNC-kontakter Parameter 50-ohm BNC 75-ohm BNC Centrumstifts diameter (hane) Ca. 1,3 mm (0,051 tum) Ca. 1,0 mm (0,039 tum) Dielektriskt läge Försänkt bakom parningsytan Nästan i jämnhöjd med det parande ansiktet Typiskt frekvensområde Upp till 4 GHz Upp till 1–2 GHz beroende på design Primära applikationer Testinstrument, RF-överföring, trådlös utrustning CCTV, videosändning, basstations videolänkar Resultat av blandning med fel system Impedansfelanpassning, reflekterad signal, högre VSWR Samma som vänster, plus snabbare kontaktslitage i svåra fall Kabelstorlekar kompatibla med BNC-kontakter BNC-kontakter specificeras av kabeln som de avslutar, inte enbart av BNC-namnet. Den bakre pipan måste greppa rätt kabeldiameter, annars kommer skarven att lossna under vibrationer och spänningar. Vanliga koaxialkablar som används med BNC-kontakter och deras typiska ytterdiametrar Kabeltyp Impedans Ytterdiameter Typisk BNC-användning RG-58 50 ohm Ca. 5,0 mm Testkablar, GPS, korta byglar RG-174 50 ohm Ca. 2,5 mm Kompakta invändiga byglar, pigtails RG-213 50 ohm Ca. 10,3 mm Radiomatarlinjer med hög effekt RG-59 75 ohm Ca. 6,2 mm Analog CCTV, äldre videolänkar RG-6 75 ohm Ca. 6,9 mm Digital video, bredband, satellit IF När du beställer en BNC för en specifik kabel, bekräfta att tillverkaren listar ett matchande klämsortiment. En kontakt avsedd för RG-58 kommer inte att täta korrekt på RG-6, och det resulterande mekaniska spelet kan långsamt skada mittstiftet. Om du behöver byta från en kabelstorlek till en annan är en inline-hylsaadapter inte den rätta lösningen – matcha kontakten med kabeln först. BNC-kroppstyper: Kabel-, panel- och PCB-montering BNC-kontakter finns i flera mekaniska karosserier, och monteringssättet måste bestämmas innan du väljer ett artikelnummer. Den elektriska storleken spelar liten roll om kontakten inte kan säkras ordentligt i ditt hölje. Kabelliknande kontakter avslutar änden av en flexibel koaxialkabel och är den vanligaste formen för testkablar, antennbyglar och videokörningar. De använder crimp, klämma eller lödfäste till mittledaren och flätan, så kabeldiametern och anslutningshylsan måste matcha. BNC-kontakter för flexibla koaxialkablar Den här sidan täcker BNC-kontakter gjorda för flexibla RF-kablar som RG-58 och LMR-200, med crimp, klämma eller lödavslutning och flera utgångsvinklar för pålitliga kabelsammansättningar. Visa produkt → Skottkontakter är utformade för att monteras genom en panel eller chassi, med den passande ytan på ena sidan och kabelanslutningen på den andra. De är det föredragna valet när en ren, repeterbar testpunkt på frontpanelen krävs, eftersom kontakten förblir fixerad medan kabeln böjs och böjs bakom panelen. BNC skottmonterade RF koaxialkontakter Enkelhåls muttermonterade BNC-kontakter för panel- eller chassimontering, erbjuder lödkopp, PC-ände, krympning och klämalternativ med 50Ω och 75Ω versioner för rena testpunkter på frontpanelen. Visa produkt → PCB-kontakter löder direkt på ett kretskort, med antingen vertikal eller rätvinklig orientering. De är vanliga i RF-moduler, instrumenteringsfronter och inbyggd videohårdvara där kontakten måste sitta nära den aktiva kretsen. BNC PCB-monterade RF koaxialkontakter PCB-monterade BNC-kontakter i genomgående hål eller SMT-stilar med rät vinkel eller vertikal orientering, konstruerade för att bibehålla impedans genom kortövergången för högfrekvent signalintegritet. Visa produkt → Andra användbara karosstyper inkluderar flänsmonterade kontakter för styv panelinstallation, skyddskåpor för oanvända portar och avslutningsbelastningar för kalibrering. Om ditt system kombinerar BNC med andra gränssnitt, håller intertypeadaptrar impedansen stabil; till exempel en BNC-till-SMA-adapter låter en precisions-SMA-testkabel avslutas i en BNC-instrumentport utan lödning. Hur man väljer rätt BNC-storlek för din applikation Den korrekta valordningen är impedans först, kabel andra, mekanisk form tredje. Att arbeta i någon annan ordning ger vanligtvis en kontakt som passar en del av systemet men som inte fungerar någon annanstans. Bestäm systemimpedansen. Kontrollera instrumentetiketten, kabelmarkeringarna eller systemdokumentationen. Att blanda 50 ohm och 75 ohm BNC är det enskilt vanligaste fältfelet. Mät kabelns ytterdiameter. Använd en bromsok eller kabeldatabladet. Välj en BNC med ett spännområde som matchar den diametern och ett mittstift avsett för ledaren. Välj kön och kroppsstil. Bekräfta om du behöver en plugg eller uttag och om kontakten ska vara kabelmonterad, skottmonterad eller PCB-monterad. Inspektera mittstiftet och dielektrikumet. Ett kompatibelt 50-ohms stift bör mäta cirka 1,3 mm; en kompatibel 75-ohm stift ca 1,0 mm. Kontrollera att dielektrikumet är rent och inte försänkt mer än vad som anges. Verifiera plätering och miljökrav. Nickel är standard för allmänt bruk; guld är att föredra för precisionstestapplikationer där lågt och stabilt kontaktmotstånd är viktigt. Att köpa rent på pris är riskabelt i BNC-delar. Lågkostnadskontakter kan använda tunnare guldplätering, centrumstift utanför toleransen eller dielektriska material som ändrar impedans under temperatur. Be om en måttritning eller verifiera stiftdiametern med ett bromsok innan du gör en stor beställning. Vanliga frågor om BNC-storlek Kan en 50-ohm BNC och en 75-ohm BNC användas tillsammans? Fysiskt ja, elektriskt nej. Bajonettskalen passar perfekt, men impedansdiskontinuiteten vid korsningen orsakar en reflektion. För video med låg frekvens kan effekten förbli obemärkt; för RF-mätnings- eller kommunikationssignaler kan det försämra noggrannheten och öka dämpningen. Om du måste testa en 75-ohm-enhet med ett 50-ohm-instrument, använd en korrekt klassad impedansadapter istället för att lita på att kontakten inte matchar. Hur kan jag skilja en 50-ohm BNC från en 75-ohm BNC visuellt? Titta på hanens mittstift och det omgivande dielektrikumet. En 50-ohms stift är tjockare, cirka 1,3 mm, och dielektrikumet är försänkt något bakom den passande ytan. En 75-ohm stift är tunnare, cirka 1,0 mm, och dielektrikumet sitter nästan jämnt med ansiktet. Att mäta stiftet med en bromsok ger det mest tillförlitliga svaret. Vilka kabeldiametrar fungerar med en BNC-kontakt? Det beror på kontaktens bakre cylinderområde. De vanligaste flexibla kablarna är RG-58 och RG-59 med en ytterdiameter på ungefär 5–6 mm, RG-174 på 2,5 mm för kompakta byglar och RG-6 på cirka 6,9 mm för moderna videokörningar. Matcha alltid kontaktens klämområde med den faktiska kabelmanteln, inte bara med ett kabelnamn som är tryckt på spolen. Är en TNC-kontakt lika stor som en BNC? Gränssnittsdimensionerna är liknande i geometri, men inte identiska. TNC använder en gängad kopplingsmutter och en något annorlunda skalprofil, så den kan inte säkert ersätta BNC. Om ditt system upplever starka vibrationer är TNC det bättre valet eftersom dess gänga motstår att lossna. För standardarbete på bänkar och ställ är BNC fortfarande det snabbare och bekvämare bajonettalternativet. .article-section table{display:table!important;border-collapse:collapse;width:100%;margin-bottom:16px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:22px;font-weight:bold;text-align:left;margin-bottom:12px!important;margin-top:40px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:16px;font-weight:bold;text-align:left;margin-bottom:12px;margin-top:28px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Val av koaxialkabel: Välja kabel, kontakter och RF-prestanda
Branschnyheter
2026-08-21
Val av koaxialkabel: Välja kabel, kontakter och RF-prestanda
En RF-ingenjör sa en gång till mig att de flesta fältfel inte är komponentfel; de är urvalsmisslyckanden. Att välja en koaxialkabel börjar med tre beslut: karakteristisk impedans, kabelstorlek och kontaktfamilj. Få dessa tre rätt och resten av designen har en förutsägbar signalväg. Om du gör fel så kommer du att felsöka intermittenta reflektioner i flera veckor. En koaxialkabel och dess kontakt är en enhet, inte två delar. Ett korrekt matchat par håller impedansen kontinuerlig från PCB till antenn- eller instrumentporten, medan en oöverträffad kombination skapar reflektioner, uppvärmning och intermittenta signaler. Det är därför som denna guide behandlar kabeln och dess avslutning som en enda urvalsprocess. Vad en koaxialkabel är och varför geometri är viktigt En koaxialkabel är en cylindrisk signalbärare gjord av fyra koncentriska skikt: innerledare, dielektrisk distans, ledande skärm och skyddsmantel; dess karakteristiska impedans är fixerad av förhållandet mellan den inre ledardiametern och skärmdiametern. Ändra det förhållandet, eller ändra dielektrikumet, och impedansen ändras även om den yttre diametern förblir densamma. Samma geometri styr även dämpning och effekthantering. Större kablar har generellt lägre förluster och högre effektkapacitet, men de kostar mer, väger mer och böjs mindre lätt. Denna avvägning är utgångspunkten för varje praktiskt val. Välj 50 Ohm för RF och 75 Ohm för videodistribution Använd 50 ohm när signalen är RF, mikrovågsugn eller telekommunikation, och använd 75 ohm för video, sändningar och kabel-tv-distribution. Värdet på 50 ohm är en praktisk kompromiss mellan låg dämpning och högre effekthantering, medan 75 ohm minskar förlusten vid videofrekvenser och har blivit standardimpedansen för CATV-infrastruktur. Att blanda impedanssystem är möjligt över mycket korta längder men kostar normalt returförlust. En 75 ohm kabel som sätts in i ett 50 ohm system skapar en liten impedansbula vid varje övergång, vilket försämrar VSWR och ger rippel till passbandet. 50 ohm och 75 ohm koaxialsystem: typiska applikationer och egenskaper Impedans Marknad Typiska kablar Anslutningsfamiljer 50 ohm RF/mikrovågsugn, mobil, Wi-Fi, GPS, test RG-58, RG-174, RG-213, halvstyv SMA, N, TNC, BNC, 7-16 75 ohm CCTV, kabel-TV, sänd video RG-59, RG-6, RG-11 F, BNC, RCA Viktiga kabelparametrar: Förlust, effekt, skärmning och flexibilitet Jämför fyra elektriska parametrar först: dämpning, effekthantering, skärmningseffektivitet och impedansstabilitet; lägg sedan till mekanisk flexibilitet och miljöklassning. Dämpningen ökar med frekvensen, så en kabel vald för 100 MHz kan bli oanvändbar vid 2,4 GHz. Till exempel kan en 10-meters körning av RG-58 vid 900 MHz förlora i storleksordningen 6 till 7 dB, medan RG-213 av samma längd förlorar ungefär 2 till 3 dB. Den större ledaren och dielektrikumet avleder helt enkelt mindre RF-energi. RG-174 är tunnare och förlorare än RG-58, vilket gör den lämplig för korta pigtail-anslutningar snarare än långa matarkörningar. Representativa kablar i RG-stil; förlusttrenden är relativ, inte ett fast värde Kabel Impedans Diameter Flexibilitet Typisk användning Förlusttrend RG-58 50 ohm Cirka 5 mm Bra Testkablar, korta RF-byglar Måttlig RG-174 50 ohm Cirka 2,5 mm Mycket bra Intern modul ledningar, GPS pigtails Högre RG-213 50 ohm Cirka 10 mm Stel Basstationsmatare, högre effekt Lägre RG-6 75 ohm Cirka 7 mm Bra CATV, satellit, långa videokörningar Lägre RG-59 75 ohm Cirka 6 mm Bra CCTV, korta videolänkar Måttlig RG-11 75 ohm Cirka 10 mm Stel Långa CATV-droppar Lägre Anslutningsval: Matcha kabelhål, frekvens och miljö Kontakten är den mest felbenägna delen av en RF-koaxialenhet, så välj den efter impedans, frekvensområde, mekanisk koppling och den exakta kabeldiametern som den var designad för att passa; verifiera sedan plätering, vridmoment och tätning före produktion. De flesta kontaktfamiljer finns tillgängliga i versioner för flexibla och halvstyva kablar, och en bra serie är rankad högre än din faktiska driftfrekvens eftersom det sällan är en perfekt 50 eller 75 ohm linje. Innan du slutför kopplingsfamiljen, krysskolla hela specifikationsmatrisen med vår Val av RF-koaxialkontaktguide , som täcker typer, specifikationer och urvalstips mer i detalj. Vanliga koaxialkontaktfamiljer och deras typiska tillämpningar Anslutning Impedans Frekvens Typisk kabel Använd BNC 50/75 ohm Upp till 4 GHz RG-58, RG-59 Testinstrument, video TNC 50 ohm Upp till 11 GHz RG-58, RG-213 Vibrationsbeständiga utomhuslänkar N 50 ohm Upp till 11 GHz RG-213, lågförlust flexibel, halvstyv Utomhusantenner, matare SMA 50 ohm Upp till 18 GHz RG-58, RG-174, halvstyv Modulportar, testutrustning MCX / MMCX 50 ohm Upp till 6 GHz Mikrocoax Kompakta PCB-till-antennlänkar 7-16 DIN 50 ohm Upp till 7,5 GHz Matare med stor diameter Basstationer, hög effekt När kabeldragningen matar en utomhusantenn, N typ RF koaxialkontakter ger väderbeständig konstruktion och stabil elektrisk prestanda över mobil- och Wi-Fi-banden. För kompakta RF-moduler och testportar, SMA RF koaxialkontakter förbli standardgränssnittet upp till 18 GHz. Och för basstationssändare, 7-16 DIN RF koaxialkontakter hålla insättningsförlust och intermodulation låg vid höga effektnivåer. Grossist 7/16(L29) RF-koaxialkontakter Tillverkare, Fabrik Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. är Kina 7/16(L29) RF-koaxialkontakttillverkare och 7/16(L29) RF-koaxialkontaktfaktor... Visa produkt → Grossist tillverkare av SMA RF koaxialkontakter, fabrik Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. är Kinas tillverkare av SMA RF-koaxialkontakter och SMA RF-koaxialanslutningsfabrik, vi erbjuder... Visa produkt → Grossist tillverkare av N RF koaxialkontakter, fabrik Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. är Kinas tillverkare av N RF-koaxialkontakter och fabriken för N RF-koaxialanslutningar, vi erbjuder... Visa produkt → Skärmning och dielektriskt val påverkar brusimmunitet och stabilitet Avskärmning avgör hur mycket externt brus som når innerledaren och hur mycket signal som läcker ut; i trånga miljöer eller höghastighetsdatavägar, använd dubbelskärmade eller folie-plus-fläta konstruktioner snarare än enkel fläta. Ett folielager blockerar högfrekvent brus medan ett flätat lager ger mekanisk styrka och lågresistansjordning. Dielektrikumet är lika viktigt: fast polyeten är ekonomiskt men mer förlust vid mikrovågsfrekvenser, medan skum- eller PTFE-dielektrika sänker dämpningen till högre kostnad. Skumdielektrikum är lättare och mer flexibelt men känsligare för krossning och fukt, så reservera det för inomhuskörningar och välj fast dielektrikum för utomhus- eller högvibrationsbanor. Applikationsbaserad urvalssammanfattning Det snabbaste sättet att välja en kabel är att utgå från installationsmiljön och låta RF-kraven begränsa kabel- och kontaktfamiljen: långa körningar utomhus prioriterar dämpning och vädertätning, kablage på modulnivå prioriterar storlek och flexibilitet, och testinställningar prioriterar repeterbar impedans och stabilt kontaktvridmoment. Basstationsmatare Använd 7-16 DIN- eller N-kontakter med en dielektrisk skumkabel med låg förlust; verifiera intermodulationsprestanda. Test och mätning Använd SMA-kontakter med halvstyv kabel och kontrollera VSWR-stabiliteten under upprepad böjning och vridmoment. IoT och bärbara enheter Använd MMCX eller MCX med mikrokoax för att spara utrymme på brädet och tillåta en lätt, flexibel antennpigtail. CCTV och video Använd RG-59 eller RG-6 med BNC-kontakter, håll systemet på 75 ohm för att undvika synliga signalartefakter. Antennmatning utomhus Använd N-kontakter med dubbelskärmad flexibel kabel och väderbeständig skarv vid antennen. Mikrovågskort sammankoppling Använd SMP- eller 2,92 mm-kontakter med halvstyv kabel för att kontrollera prestanda över 10 GHz. Praktiska inköpsfrågor för produktion För volymbeställningar, verifiera mekaniska toleranser, pläteringskvalitet och parti-till-lot-impedanskonsistens snarare än att endast lita på databladet; en kontakt som fungerar på en prototypbänk kan gå sönder i fält om kabelns mittledardiameter sitter vid kanten av kontaktens krympningsintervall. Be din leverantör om kontroller av passningsmått, kabelhållningskraft och miljödokumentation. En dedikerad tillverkare av RF-kontakter med en bred katalog kan också minska antalet leverantörer, särskilt när sammankopplingar blir komplexa. En liten, tydligt identifierad uppsättning intertype RF-adaptrar täcker ovanliga övergångar under upptagning och test, så du behöver inte koppla om en fungerande setup för en enda mätning. Vanliga frågor om val av koaxialkabel Kan jag använda en 75 ohm kabel i ett 50 ohm system? Korta tillfälliga byglar fungerar, men oöverensstämmelsen lägger till returförlust och kan skapa rippel i system med snäva bandbredd. Undvik denna kombination för produktion eller för alla länkar som kräver stabil VSWR. Vad är skillnaden mellan RG-6 och RG-59? RG-6 har en större ledare och lägre dämpning, vilket gör den till ett bättre val för satellit, långa kabeldragningar och högfrekvent video; RG-59 är tunnare, billigare och fortfarande tillräckligt för korta CCTV-länkar. Vilken kontakt är bäst för utomhusbruk? Kontakter av N-typ är den vanliga utomhusstandarden för RF på grund av deras täta konstruktion och stabila prestanda; TNC är också lämplig när vibrationer är ett problem. Kontrollera att den specifika kontakten har en IP-klassad eller väderbeständig version. Hur matchar jag en kontakt med min kabel? Kontrollera kontaktdatabladet för kabeldiameter och dielektrisk ytterdiameter som stöds, inte bara serienamnet som SMA eller N. Kabeln och kontakten måste dela samma impedans och kontakten måste passa kabelns yttre mantelstorlek. Påverkar kabellängden impedansen? Nej. Impedans är en egenskap per enhet för kabelkonstruktionen. Längden påverkar total dämpning, fas och DC-resistans, men den ändrar inte den nominella karakteristiska impedansen. Slutlig urvalschecklista Innan du godkänner ett prov för produktion, gå igenom dessa kontroller: Kontrollera att systemimpedansen är 50 eller 75 ohm och att kabeln matchar. Verifiera dämpning och effekthantering vid högsta driftsfrekvens. Matcha kontaktserien till kabeldiameter och frekvensområde. Välj skärmning för bullermiljön och dubbelkolla läckagekraven. Tänk på jackets material, temperaturklassificering och böjradie för utomhus- eller böjningsinstallationer. Validera kopplingsmoment, crimpverktyg och överensstämmelse från lot till parti med den faktiska kabeln. En koaxialkabel är sällan den dyraste delen av ett RF-system, men det är en av de vanligaste källorna till fältomarbetning. Att noggrant välja impedans, kabelklass och kontaktfamilj vid första passet sparar testtid, omarbetning av montering och slutliga testfel. article{font-family:Georgia,'Times New Roman',serif;font-size:17px;line-height:1.85;color:#1f242b;padding:0 20px;margin:0 auto;}.article-section table{display:table!important;width:100%;border-collapse:collapse;margin-bottom:20px;font-size:15px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;background:#f4f6f8;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;}.card-grid{display:grid;grid-template-columns:repeat(auto-fit,minmax(240px,1fr));gap:16px;margin:20px 0;}.card{background:#f8fafc;border:1px solid #e2e8f0;border-radius:8px;padding:16px;}.article-section a{color:#0077cc;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Antennkontakttyper: SMA vs N-typ vs TNC vs BNC vs RP-SMA Komplett guide
Branschnyheter
2026-08-24
Antennkontakttyper: SMA vs N-typ vs TNC vs BNC vs RP-SMA Komplett guide
Att välja en antennkontakt är ett av de små besluten som kan göra eller bryta en RF-installation. Gör det rätt, och systemet fungerar nästan osynligt; får det fel, och du tappar signalen innan strömmen ens når antennen. För nästan varje radio, Wi-Fi-åtkomstpunkt, mobilmodem eller IoT-gateway är de huvudsakliga antennanslutningstyperna SMA, RP-SMA, N, BNC, TNC, MCX, MMCX och UHF. De är alla koaxiala 50 ohm-gränssnitt i de flesta radiosystem, men de skiljer sig åt i storlek, frekvensgräns, låsmetod och polaritet. Det praktiska svaret är enkelt: välj SMA eller RP-SMA för de flesta inomhus- och kompaktutrustning, N för utomhus- och högeffektantenner, TNC för vibrationsbenägna utomhuslänkar och BNC för snabba test- och labbanslutningar. Vad är en antennkontakt? En antennkontakt är det standardiserade gränssnittet mellan antennen och matningsledningen eller radion. Den håller centrumledaren och ytterskärmen i exakt geometri så att den karakteristiska impedansen förblir konstant över fogen. Eftersom fogen ofta är den mest utsatta delen av RF-kedjan ger en bra kontakt också mekanisk retention, väderbeständighet vid behov och tillräckligt med frekvensutrymme för signalen. I praktiken spelar kontakttypen nästan lika stor roll som kabeltypen: en utmärkt kabel med en dålig kontakt kommer fortfarande att generera reflektion, förlust och eventuellt fel. De vanligaste antennanslutningstyperna Det finns ingen universell antennkontakt. Istället väljer designers och installatörer från en uppsättning standardiserade gränssnitt baserat på prestanda och fysisk passform. Tabellen nedan sammanfattar huvudtyperna du kommer att stöta på. Vanliga antennkontakttyper och deras typiska prestandaegenskaper. Anslutning Impedans Praktiskt frekvensområde Typiska applikationer SMA 50 ohm DC-18 GHz GPS-antenner, Wi-Fi-moduler, SDR, testutrustning RP-SMA 50 ohm DC-18 GHz Åtkomstpunkter, konsument-Wi-Fi-antenner N 50 ohm / 75 ohm DC-11 GHz (50 ohm) Utomhusantenner, basstationer, högeffektbyglar BNC 50 ohm / 75 ohm DC-4 GHz Labinstrument, testbänkar, äldre video TNC 50 ohm DC-11 GHz Mobilradio, industriella och utomhus vibrationsmiljöer MCX / MMCX 50 ohm DC-6 GHz IoT-moduler, inbyggd RF, interna bygelkablar UHF / Mini-UHF 50 ohm DC-300 MHz / upp till ~2 GHz Amatörradio, marin, äldre tvåvägsradio SMA och RP-SMA SMA är en gängad 50-ohms kontakt som ursprungligen konstruerats för halvstyva kablar och precisionsinstrument. Den är kompakt, pålitlig och används ofta på GPS-antenner, SDR-donglar och inbyggda radioapparater. Versionen med omvänd polaritet, RP-SMA, vänder helt enkelt om könet på mittstiftet: en RP-SMA-hona har ett stift istället för ett uttag, och en RP-SMA-hane har ett uttag istället för ett stift. Denna lilla ändring förhindrar användare från att av misstag installera en Wi-Fi-antenn på en kontakt avsedd för annan licensierad utrustning, men det betyder också att du måste matcha antennen, kabeln och radion exakt. För kabel-, PCB- och panelmonterade varianter, SMA RF koaxialkontakter sidan är en bra utgångspunkt. Grossist tillverkare av SMA RF koaxialkontakter, fabrik Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. är Kinas tillverkare av SMA RF-koaxialkontakter och SMA RF-koaxialanslutningsfabrik, vi erbjuder... Visa produkt → N Typ N-kontakten är ett gängat, väderbeständigt gränssnitt som var en av de första kontakterna som fungerade bra vid mikrovågsfrekvenser. Den har en större mittstift och dielektrikum, så den klarar högre effekt med lägre förlust än SMA. N-kontakter är standardvalet för utomhuspanelantenner, omni-antenner och Yagis, och de är också vanliga på RF-testutrustning, filter och åskskydd. I 50-ohm-system erbjuder N konsekvent prestanda till 11 GHz och mer i kvalitetsversioner. Om du standardiserar en utomhusantennplats, N RF koaxialkontakter line ger dig alternativ för flexibel kabel, halvstyv, skott och flänsmontering. Grossist tillverkare av N RF koaxialkontakter, fabrik Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. är Kinas tillverkare av N RF-koaxialkontakter och fabriken för N RF-koaxialanslutningar, vi erbjuder... Visa produkt → BNC och TNC BNC använder ett bajonettlås som möjliggör mycket snabb till-/frånkoppling. Det är fortfarande vanligt i testlabb, oscilloskop, signalgeneratorer och CCTV-system. BNC är dock begränsad till ungefär 4 GHz och kan lossna under vibrationer. TNC ser likadant ut men använder ett gängat skal, vilket ger högre frekvens stabilitet och vibrationsmotstånd upp till 11 GHz. För utomhusmobilradio och industriella länkar är TNC vanligtvis det säkrare valet. För BNC-bajonett och relaterade tillbehör, BNC RF koaxialkontakter sortimentet inkluderar flexibla och halvstyva kabelversioner. Grossist tillverkare av BNC RF koaxialkontakter, fabrik Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. är Kinas tillverkare av BNC RF-koaxialkontakter och BNC RF-koaxialanslutningsfabrik, vi erbjuder... Visa produkt → MCX och MMCX MCX och MMCX are snap-on subminiature connectors designed for PCB-level compact modules. MCX has a much smaller footprint than SMA, and MMCX is smaller still while allowing 360-degree rotation. They are common inside IoT gateways and portable radios, but their tiny shells and center pins cannot tolerate the mechanical stress of repeated cable changes or outdoor exposure. Most designers use them as an internal board-to-cable interface that transitions to SMA or N on the enclosure. UHF och Mini-UHF UHF-kontakten, trots sitt namn, är inte klassad för UHF-frekvenser; det är ett robust 50-ohm-gränssnitt som kan användas till cirka 300 MHz. Det förekommer ofta på CB-, marin- och amatörradioutrustning. Mini-UHF utvecklades för att passa mindre utrymmen och kan arbeta upp till cirka 2 GHz, dock med högre insättningsförlust än SMA eller TNC. Dessa kontakter påträffas fortfarande vid uppgradering av äldre radioflottor. Kön och polaritet: varför matchning är viktig Kontaktens kön definieras av mittkontakten, inte det yttre skalet. En hankontakt har ett mittstift; en honkontakt har ett mittuttag. Den yttre gängningen kan vara åt båda hållen, så en SMA-hona har en invändig gänga medan en SMA-hane har en yttre mutter. Omvänd polaritet behåller samma kön på det yttre skalet men byter ut mittkontakten: en RP-SMA-hona har en utvändig gänga och ett mittstift, medan en RP-SMA-hane har en invändig gänga och en mitthylsa. Verifiera alltid både kön och polaritet innan du beställer, och använd aldrig adaptrar för att besegra polaritet om inte systemet är designat för det. Samma omvänd polaritetskonvention finns för TNC och N i viss nätverksutrustning, så kontrollera utrustningens etikett noggrant. Hur man väljer rätt antennkontakt Börja med radio- eller enhetskontakten och välj sedan den antenn och kabel som matchar den. En enkel beslutsordning är: frekvens, impedans, effekt, mekanisk passning och miljö. Frekvens: Använd en kontakt med en klassificering bekvämt över ditt manöverband. Vid 2,4/5 GHz fungerar alla SMA, RP-SMA, N och TNC; vid 6 GHz är SMA och N säkrare; över 10 GHz, använd högpresterande SMA- eller N-klasser. Impedans: De flesta antennsystem är 50 ohm. Om din enhet är 75 ohm, vanlig i video och broadcast, matcha hela kedjan till 75 ohm. Effekt: För sändningseffekt över några watt, välj N eller TNC framför SMA. För basstationer som matar högeffektsförstärkare är N eller 7/16 mer lämpliga. Miljö: Använd väderbeständig N eller TNC utomhus. SMA och BNC är bättre inuti en byggnad eller sluten kapsling. Fysisk passform: Kontrollera gänga, panelhål, kabeldiameter och monteringstyp. Vissa kontakter är för flexibel kabel, en del för halvstyv kabel och några för PCB-montering. Polaritet: Bekräfta normal eller omvänd polaritet, särskilt för Wi-Fi och allmän säkerhetsutrustning. För en steg-för-steg-strategi för att matcha specifikationer, se vår detaljerade tips för val av RF-koaxialkontakt . När du behöver en RF-adapter Ibland behöver du ansluta en SMA-antenn till en radio av N-typ eller en BNC-testkabel till en SMA-port. RF-adaptrar löser detta utan att byta kabel eller antenn. De är tillgängliga som mellantypsadaptrar, såsom SMA-till-N, BNC-till-SMA, N-till-TNC och många andra kombinationer, och som adaptrar inom typ för hon-till-hona eller hane-till-hane. En bra adapter bör ha samma impedans, låg VSWR och pläterade kontakter för att undvika korrosion. Adaptrar tillför en liten mängd förlust, så håll dem borta från permanenta högeffektskedjor när det är möjligt, men använd dem när en missmatchning annars skulle tvinga dig att byta ut en dyr antenn. En leverantör med ett brett adaptersortiment, som vår intertyp och inom-typ RF-adaptrar , kan förenkla urvalsprocessen. Överspänningsskydd för utomhusantennsystem En utomhusantenn är den kortaste vägen för blixtar och statisk urladdning för att nå en radio. Ett koaxiellt blixtskydd är installerat i transmissionsledningen mellan antennen och radion. Den passerar RF genom huvudvägen medan den shuntar överspänningsenergin till marken. Välj skydd med samma kontakttyp och impedans som resten av systemet: N-typskydd för N-antenner, SMA-skydd för SMA-radio och BNC-skydd för test- eller inbyggnadskörningar. Ett skydd behöver också en bra jordanslutning och bör placeras så nära byggnadens entré som det är praktiskt möjligt. Även om det är en extra anslutning är dess insättningsförlust mycket låg; Att undvika det kan förstöra fronten på en mottagare i en storm. Vanliga frågor Vilka är de vanligaste antennanslutningstyperna? De vanligaste typerna är SMA, RP-SMA, N, BNC, TNC, MCX, MMCX och UHF. För Wi-Fi är SMA och RP-SMA standard; för cellulära utomhus- och högeffektlänkar är N standard; för testbänkar är BNC vanligt; för små IoT-moduler visas MCX och MMCX internt. Vad är skillnaden mellan SMA och RP-SMA? I SMA har hanen en stift och honan har en hylsa. I RP-SMA är mittkontakten omvänd: hanen har ett uttag och honan har en stift. Den yttre gängan förblir densamma, så de kommer att passa mekaniskt men kommer inte att vara elektriskt kompatibla. Kan jag ansluta en antenn av N-typ till en SMA-radio? Ja, med en 50-ohm N-till-SMA-adapter eller en kabel som har en N-kontakt i ena änden och SMA i den andra. Undvik 75-ohm-adaptrar. Adaptern kommer att lägga till en liten förlust, men för korta körningar och låg effekt är det en praktisk lösning. Varför använder Wi-Fi-enheter kontakter med omvänd polaritet? Gränssnitt med omvänd polaritet minskar chansen att en konsument-Wi-Fi-antenn kommer att monteras direkt på en radio avsedd för licensierad eller icke-Wi-Fi-drift. Kontakten förblir mekaniskt lika men elektriskt omvänd. Påverkar kontakttypen signalkvaliteten? Ja. En felaktig kontakt kan orsaka reflektioner, ökad VSWR, högre förlust och intermittent kontakt. Vid multi-gigahertz-frekvenser spelar små geometriskillnader roll, så använd en kontakt som är klassad för ditt frekvensband och håll alla anslutningar rena och korrekt åtdragna. Börja med din radios kontakt och matcha sedan antennen. Välj SMA eller RP-SMA för kompakt växel, N för utomhus- och högeffektlänkar, TNC för vibrationstunga installationer och BNC för snabba labbanslutningar. Köp kontakter och adaptrar från en leverantör som publicerar tydliga specifikationer och erbjuder hela familjen på ett ställe; som minskar beställningsfel och gör underhållet enkelt. .article-section table{display:table!important;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;}.article-section td{display:table-cell!important;}.article-section table{border-collapse:collapse;margin:0 0 20px;width:100%;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section th{font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:12px!important;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
50 Ohm koaxialkabel förklaras: vad det betyder, varför det är viktigt och hur man väljer
Branschnyheter
2026-09-11
50 Ohm koaxialkabel förklaras: vad det betyder, varför det är viktigt och hur man väljer
En 50 ohm koaxialkabel är en transmissionsledning med en karakteristisk impedans på 50 ohm, och det är standardvalet i de flesta RF-system eftersom den balanserar låg signalförlust med rimlig effekthanteringsförmåga. Betyget "50 ohm" hänvisar inte till ett DC-motstånd som du kan mäta med en multimeter; den beskriver hur spänning och ström färdas längs kabeln vid radiofrekvenser. Den här artikeln förklarar vad 50 ohm impedans egentligen betyder, varför industrin använde den, hur den kan jämföras med andra impedanser och vad du ska kontrollera innan du köper. Om du behöver en fullständig steg-för-steg-metod, se vår RF koaxial kontaktguide . Vad betyder 50 Ohm i en koaxialkabel? Den karakteristiska impedansen för en kabel är förhållandet mellan spänning och ström i en våg som färdas längs den, och den är fixerad av kabelns geometri och dielektriska material. För en koaxialkabel är impedansen ungefär Z0 = (138 / sqrt(εr)) × log10(D/d), där D är den yttre skärmens innerdiameter, d är den inre ledarens ytterdiameter och εr är den relativa permittiviteten för dielektrikumet. Denna impedans är oberoende av kabellängden. En 10 m och en 100 m längd av samma 50 ohm kabel kommer båda att visa ungefär samma karakteristiska impedans när de mäts med en nätverksanalysator. En DC-ohmmeter avläser bara ett lågt seriemotstånd, ofta nära 0 ohm för ett kort stycke eller flera ohm för en lång period, så den kan inte användas för att verifiera en 50 ohm-klassificering. Karakteristisk impedans bestäms av konstruktion, inte av längd. Impedansvärdet är meningsfullt endast vid frekvenser där signalvåglängden är jämförbar med eller mindre än kabellängden. En missmatchning skapar reflektioner, vilket ökar insättningsförlusten och signalförvrängningen. Varför 50 Ohm blev RF-standarden 50 ohm-standarden uppstod eftersom det var den bästa praktiska kompromissen mellan låg dämpning och hög effekthantering för luftdielektriska kablar. För en koaxialledning med luftdielektrik är den maximala effekthanteringstoppen nära 30 ohm och den lägsta dämpningen är nära 77 ohm. Det geometriska medelvärdet av dessa två värden är ungefär 48 ohm, vilket avrundade naturligt till de 50 ohm vi använder idag. När fast polyeten och andra dielektrika med låg förlust blev standard, skiftade de optimala värdena något, men 50 ohm förblev tillräckligt nära och användes redan i stor utsträckning av telekommunikations- och testutrustningsingenjörer. Radar, radiosändtagare, laboratorieinstrument och senare cellulär och trådlös utrustning är alla standardiserade på 50 ohm. 50 ohm vs 75 ohm vs andra impedanser För allmänt RF-arbete, välj en 50 ohm kabel; välj en 75 ohm-kabel endast för mottagningsapplikationer med låga förluster som sändningsvideo eller tv, där strömhanteringen är mindre kritisk. Tabellen jämför de viktigaste skillnaderna. Jämförelse av vanliga koaxialkabelimpedanser i RF- och videosystem. Värden är typiska; kontrollera alltid kabeldatabladet. Impedans Typisk användning Signalförlust Krafthantering Kontakttyper 50 ohm Trådlöst, testutrustning, radio, antennmatare, IoT Låg Måttlig till hög BNC, N, SMA, TNC, UHF 75 ohm Sänd video, CCTV, kabel-TV, telefoni Låger than 50 ohm for the same outer size Låger BNC, F, RCA 93 ohm Äldre dataöverföring, tidiga LAN Mycket låg för vissa låghastighetsdata Mycket låg BNC (sällsynt) Att använda en 75 ohm kabel i ett 50 ohm system skapar en missmatchning som reflekterar en del av signalen. Vid låga frekvenser och korta längder kan effekten vara försumbar, men över några hundra megahertz eller för långa kabeldragningar gör den extra krusningen och förlusten det vanligtvis oacceptabelt. Hur man väljer en 50 Ohm koaxialkabel Börja med att ställa in den maximala acceptabla förlusten vid din driftsfrekvens, verifiera sedan effekthantering, mekanisk flexibilitet, skärmning och impedantolerans. Det vanligaste misstaget är att köpa den billigaste RG-58 lookaliken utan att kontrollera dämpningen vid den faktiska frekvensen av intresse. Bestäm den högsta frekvensen du kommer att sända. Förlusten ökar med frekvensen, så en kabel som fungerar på 100 MHz kan vara oanvändbar vid 6 GHz. Beräkna total förlust från kabelns dämpning per meter, ofta specificerad i dB per 100 m vid 1 GHz; multiplicera med din löplängd och lägg till kopplingsförlust. Kontrollera den yttre ledarkonstruktionen. Flätan är flexibel men läcker; folie plus fläta ger bättre avskärmning; halvstyv och korrugerad koppar ger lägst förlust och bästa avskärmning för fasta installationer. Kontrollera impedanstoleransen. En bra 50 ohm flexibel kabel håller vanligtvis en karakteristisk impedans inom ±2 ohm; kablar av dålig kvalitet kan driva mer och orsaka högre VSWR. Verifiera anslutningsfamiljen och parningsgränssnittet. En 50 ohm SMA-kontakt är inte detsamma som en 50 ohm N-kontakt mekaniskt eller elektriskt, och ingen av dem ska tvingas till en 75 ohm BNC-port. Vanliga generiska 50 ohm kabelfamiljer inkluderar RG-58/U för korta flexibla patchkablar, RG-213/U för basstationer med högre effekt och dielektriska skumkablar med låg förlust för långa matare. Den faktiska prestandan beror på byggkvaliteten, så jämför alltid databladsdämpningskurvor innan du beställer. Matchande kontakter till en 50 Ohm-kabel Varje 50 ohm kabel behöver en 50 ohm kontakt som matchar kabeldiametern och målporten; felaktiga anslutningsimpedanser skapar reflektioner och kan skada gränssnittet. Till exempel kan en 75 ohm BNC-kontakt passa ihop med en 50 ohm BNC-kontakt, men impedanssteget vid korsningen ökar VSWR och mittstiften är inte alltid dimensionellt kompatibla. N-typ och SMA-kontakter är mycket mer konsekventa i 50 ohm-system, medan TNC tillhandahåller en gängad, väderbeständig version av BNC. SMA-kontakter SMA är förstahandsvalet för frekvenser upp till 18 GHz och för kompakta moduler som radioapparater, antenner och testfixturer. Välj en SMA-kontakt som matchar din kabeltyp, oavsett om den är flexibel, halvstyv eller mikrostrip. SMA RF koaxialkontakter för bredbandsapplikationer Utforska SMA-kontakter med 50 ohm impedans, som stöder DC till 18 GHz på halvstyv kabel. De passar kompakta moduler och högfrekvenskretsar som nämns i föregående text. Visa produkt → N Anslutningar N-kontakter är robusta 50 ohm-kontakter med enastående repeterbarhet från DC till 11 GHz eller högre. De är vanliga på basstationsfilter, RF-förstärkare och utomhusantennmatare. N RF koaxialkontakter med skruvkoppling Dessa robusta 50 ohm-kontakter fungerar upp till 11 GHz på halvstyv kabel. Idealisk för basstationsfilter och utomhusmatare, som noterats i den omgivande diskussionen. Visa produkt → BNC-kontakter BNC-kontakter är bekväma för snabba anslutningar, men kontrollera att den specifika BNC-enheten är klassad för 50 ohm och för ditt frekvensområde. Samma skal används också för 75 ohm videokretsar, så kontrollera databladet innan parning. BNC RF koaxialkontakter med bajonettkoppling Kontrollera dessa 50 eller 75 ohm BNC-kontakter för snabba anslutningar och urkopplingsbehov. Kontexten varnar för att verifiera frekvens- och impedansklassificeringar innan parning, vilket gör den här sidan användbar. Visa produkt → När du monterar en kabel, kontrollera att kontakten är specificerad för exakt den kabelfamilj du använder, till exempel flexibel flätad kabel eller halvstyv kabel. Om de två portgränssnitten är olika, använd en lågförlust på 50 ohm RF-adapter istället för att anpassa sig med en lång kabel. Typiska applikationer och installationskontroller Du hittar 50 ohm koaxialkabel inom trådlös infrastruktur, test och mätning, flygelektronik, IoT-enheter och alla system där en transceiver driver en antenn. I dessa applikationer är kabelimpedansen en del av en matchad kedja från kontakten på kretskortet till antennmatningspunkten. Bänktestkablar och spektrumanalysatoranslutningar använder korta 50 ohm patchkablar. Basstations antennmatare använder lågförlust 50 ohm kabel med N-typ kontakter. Programvarudefinierade radioapparater dirigerar ofta RF till en 50 ohm SMA honport. GPS-mottagare, telematik och radiomoduler delar samma 50 ohm impedanskonvention. För utomhusinstallationer, kontrollera om kabeln har en väderbeständig mantel och lägg till ett överspänningsskydd eller en blixtskyddskomponent nära ingångspunkten. Ett skydd designat för 50 ohm drift kommer att bibehålla systemets karakteristiska impedans genom överspänningsbanan. Vanliga frågor Det här är de frågor som ingenjörer oftast ställer innan de väljer en 50 ohm kabel. Kan jag använda en 75 ohm kabel i ett 50 ohm system? Ja, men bara för ett kort tillfälligt test och inte vid hög effekt eller hög frekvens. Impedansmissanpassningen skapar en reflektionskoefficient på ungefär (75-50)/(75-50), eller 0,2, vilket betyder att ungefär 4 % av signaleffekten reflekteras. Returförlusten är endast cirka 14 dB, vilket kan vara acceptabelt för bänkarbete men är sällan acceptabelt för en sändare. Måter en 50 ohm kabel 50 ohm på en multimeter? Nej. En multimeter applicerar DC och mäter serieresistansen för mittledaren och skärmen, vilket vanligtvis är under 10 ohm för en kort kabel. Karakteristisk impedans är en AC-vågsegenskap och kan endast mätas korrekt med impedansanalys vid RF, till exempel med en nätverksanalysator. Vad är skillnaden mellan 50 ohm och 75 ohm BNC-kontakter? Grundskalet är detsamma, men 75 ohm BNC-kontakter har en annan mittledarprofil och är inte utbytbara med 50 ohm-typer utan att försämra gränssnittet. En 50 ohm plugg kommer fysiskt att passa ihop med ett 75 ohm uttag, men impedansförändringen och dålig kontaktkraft kan öka VSWR och skada uttaget vid upprepade anslutningar. Vilken kabel ska jag köpa till en 50 ohm antennmatare? Välj den tunnaste kabeln som klarar din förlustbudget. För korta löpturer inomhus är RG-58-typ bekväm. För långa körningar utomhus eller frekvenser över 1 GHz, välj en kabel med låg förlust på 50 ohm med en mantel med slutna celler och kontakter av N-typ, och verifiera dess dämpning vid din faktiska frekvens. .article-section table{display: table!important;}.article-section thead{display: table-header-group!important;}.article-section tbody{display: table-row-group!important;}.article-section tr{display: table-row!important;}.article-section th{display: table-cell!important;}.article-section td{display: table-cell!important;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section th{font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:12px!important;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:12px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...